Elektromágneses terek kockázatértékelése és akkreditált mérése

A 33/2016 (XI.29.) EMMI rendelet előírásai alapján a fizikai tényezők (elektromágneses terek) hatásának kitett munkavállalókra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményeire tekintettel

kockazatcsokkentes.hu

Miért szükséges?

Milyen jogszabály írja elő az elektromágneses kockázatbecslés elkészítését?

A 33/2016 (XI.29.) EMMI rendelet - a fizikai tényezők (elektromágneses terek) hatásának kitett munkavállalókra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményeire tekintettel - előírásai alapján kell a kockázatértékelést elkészíteni, figyelembe véve a 2013/35/EU európai irányelvben foglaltakat.

Kinek kell elektromágneses kockázatértékelést csináltatnia?

A kockázatértékelést azon munkáltatóknak kell elvégezniük, akik esetében a munkavégzés során a dolgozó az elektromágneses terek által előidézett közvetlen biofizikai hatásnak és közvetett hatásnak lehet kitéve. Tekintettel arra, hogy szinte minden munkahelyen érik a munkavállalókat elektromágneses terek okozta expozíciók - mivel mindenhol előfordulnak elektromos eszközök -, a legtöbb munkáltatót érintik a vonatkozó előírások. E mellett kiemelt figyelmet kap, ha különösen veszélyeztetett csoportba tartozó munkavállalót (pl.: állapotos nők, aktív vagy passzív implantátummal rendelkezők) foglalkoztat, vagy a működés hatókörében ilyen személy tartózkodik. Ha bizonytalan, hogy Önre vonatkozik-e a rendelet, keressen minket, és segítünk.

Miben tudunk közreműködni?

Tekintettel arra, hogy a kockázatértékelés elkészítése munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül, ezért az csak jogszabályban előírt végzettség birtokában végezhető. Társaságunk vállalja a komplett kockázatértékelés elkészítését a szükséges akkreditált mérések elvégzésével együtt.

Elkészítjük a komplett kockázatértékelést A-tól Z-ig

Sokszor már annak eldöntése is nehéz, hogy milyen eszközök esetében szükséges helyszíni mérést végeztetni. Mi meghatározzuk a vizsgálandó berendezések körét, elvégezzük az a helyszíni vizsgálatokat, akkreditált méréseket, szükség szerint hosszútávú monitorozás révén dozimetriai vizsgálatokat is végzünk. Elvégezzük az egészségügyi határértékek teljesülésének ellenőrzését, és megállapítjuk, hogy az elektromágneses sugárzás szempontjából a vizsgált munkahely, munkakörnyezet biztonságos-e, és a jogszabályi előírásoknak megfelelő. A jogszabályi előírásoknak megfelelően munkakörönkénti és berendezésenkéni kockázatértékelést készítünk, javaslatot teszünk a figyelmeztető jelzésekre és az oktatási tematika elkészítésére valamint a kockázatcsökkentő intézkedésekre, tehát egy komplett és jól használható kockázatbecslést és értékelést adunk át.

Elvégezzük az akkreditált méréseket, segítünk a hatósági ügyintézésben

Mivel a jogszabály csak meghatározott esetekben ad kivételt az akkreditált mérések alól, az esetek meghatározó részében szükséges elvégeztetni. A kapott mérési eredmények a munkakörnyezet vizsgálatával együt tértékelendők, mely során a megfelelőséget és az előírt határértékek és vonatkoztatási szintek betartását a 33/2016. (XI.29.) EMMI rendelet, a 63/2004 számú ESzCsM rendelet, az 1999/519/EC európai ajánlás, illetve a 2013/35/Eu európai irányelv figyelembevételével állapítjuk meg. Mindezt kompletten elvégezzük igény esetén, de vállaljuk a kockázatértékelést egy már korábban készült akkreditált mérési jegyzőkönyv alapján is. Segítünk a hatósági ügyintézésben, legyen akár kockázatértékelés jóváhagyása, vagy OSZIR rendszerbe történő bejelentés.

Gyakori kérdések

Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, melyek a témakörben fel szoktak merülni. Ha Önnek olyan kérdése van, melyet a lenti listában nem talál meg, vagy csak szeretni tájékozódni, keressen minket elérhetőségeinken.

  • Kinek kell elvégeztetnie a kockázatértékelést?- A kockázatértékelést azon munkáltatóknak kell elvégezniük, akik esetében a munkavégzés során a munkavállaló az elektromágneses terek által előidézett közvetlen biofizikai hatásnak és közvetett hatásnak lehet kitéve. Tekintettel arra, hogy szinte minden munkahelyen érik a munkavállalókat elektromágneses terek okozta expozíciók - mivel mindenhol előfordulnak elektromos eszközök -, a legtöbb munkáltatót érintik a vonatkozó előírások.
  • Miért szükséges?- A 33/2016 (XI.29.) EMMI rendelet szigorú előírásokat tartalmaz az elektromágneses terek okozta sugárzás munkavállalói egészségvédelme területén. A jogszabályi előírásoknak való megfeleltetés a megfelelő kockázatértékelés elkészítése, szükség esetén akkreditált mérések elvégzése, és az ebből következő intézkedések végrehajtása esetén tud a kockázatoknak kitett munkakörnyezet megfelelni.
  • Ki készítheti el? - A 33/2016 (XI.29.) EMMI rendelet 7.§. alapján az elektromágneses terek jelentette kockázatra vonatkozó értékelés elkészítése munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül, melynek megfelelően a kockázatértékelést kizárólag munkaegészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy készítheti el. Csapatunk rendelkezik a megfelelő szakképzettséggel rendelkező szakemberekkel, illetve a munkacsoport tagjai részt vesznek a fenti jogszabály 7.§. (3) bekezdése szerinti Nemzeti Közegészségügyi Intézet által szervezett szakirányú továbbképzésen.
  • Elegendő, ha csak mérést végeztetek?- A jogszabályi rendelkezés alapján nem. Az előírást a mérés mellett megfelelő végzettséggel rendelkező személy által készített kockázatértékeléssel teljesíti a munkáltató, meghatározott esetekben hatósági nyilvántartásba történő bejegyzés, illetve a kockázatértékelés hatóságnak jóváhagyásra történő megküldése is szükséges.
  • Minden esetben kötelező a mérés?- Nem. Abban az esetben, ha a munkáltató olyan berendezést használ, melynek elektromágneses expozíciója gyártói adatok alapján, illetve számítással meghatározhatók, nem szükséges mérést végeztetni. A kockázatértékelést ebben az esetben is el kell végeztetni.
  • Megfelelő, ha vásárolok saját mérőműszert, és én magam végzem el a mérést? - Nem. A kereskedelmi forgalomban kapható mérőműszerek lakossági felhasználásra szánt, meglehetősen pontatlan, szűk mérési tartományú eszközök. A jogszabályi előírások alapján a kockázatértékelés során figyelembe vehető mérést kizárólag NAH akkreditációval rendelkező mérőlabor végezhet.
  • Elegendő csak mágneses indukciót méretnem, vagy csak elektromos térerősséget?- Nem. A méréseket minden olyan paraméterre szükséges elvégeztetni, melyre a 33/2016. (XI.29) EMMI rendelet határértéket állapít meg, és ennek eredményét a kockázatértékelésnél figyelembe kell venni.
  • Akkreditált laborral végeztettem méréseket, és azokat ki is értékelték a jegyzőkönyvben. Ez kockázatértékelésnek számít? - A legkevésbé sem. A mért értékek (elektromos térerősség, elektromágneses térerősség, mágneses indukció, teljesítménysűrűség, stb.) határértékhez viszonyítása szükséges, de koránt sem elégséges. A kockázatértékelés elkészítése lényegesen összetettebb feladat, ki kell, hogy terjedjen a munkakörülményekre, az exponált munkakörökre, a közvetlen és közvetett biofizikai hatásokra, stb. Ráadásul a kockázatértékelés elkészítése munkaegészségügyi szakfeladat, amelyhez szükséges végzettséggel a mérést végző műszaki szakemberek általában nem is rendelkeznek. 
  • Nem rendelkezem nagyfeszültségű berendezésekkel, akkor is kell kockázatértékelést végeztetnem? - Amennyiben bizonytalan, hogy a jogszabályi előírások vonatkoznak-e Önre, keressen bizalommal, és segítünk eligazodni az előírásokban.
  • Elektroszmog, illetve lakókörnyezet elektromágneses terhelésének akkreditált mérését is el tudják végezni? - Keressen bizalommal elérhetőségeinken.
  • Tudnak-e tanácsot adni az elektromágneses tér elleni védelem kialakításához? - Igen, a kockázatbecslés és komplett kockázatértékelés erre is kiterjed, keressen bizalommal.
  • Az SBM-2008 vagy az SBM-2015 szabványok nálunk is alkalmazandók? - Az SBM nem kötelező érvényű útmutató, és a vonatkozó előírások alapján nem tekinthető a Magyar Szabványügyi Testület által elfogadott szabványnak. Az SBM nincs összhangban a Magyarországon hatályos jogszabályi előírásokkal, és alapvetően a hálóterekre vonatkozó ajánlásokat tartalmazza. Az SBM hazánkban kötelezően nem alkalmazandó. 
  • Valóban létezik olyan eszköz, melyet a mobiltelefonra ragasztva kiszűri a szervezetre káros sugárzást, de a telefon használatát nem befolyásolja?  - Ilyen eszköz a tudomány mai állása szerint nem létezik, de sajnos árulnak a kereskedelmi forgalomban olyan eszközt, amelyet ezzel az ígérettel hirdetnek, a gyakorlatban viszont nem nyújtanak semmiféle védelmet. 

Partnereink

Néhány referenciánk az elmúlt időszak elektromágneses kockázatértékeléseiből.

Címünk

6722 Szeged, Petőfi S. Sgt. 39.

Email

info@kockazatcsokkentes.hu 

Telefon

+36 (30) 4291948